Fotowoltaika

Fotowoltaika to sposób na przetworzenie energii ze słońca na energię elektryczną. Proces ten jest bardzo prosty. Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne na prąd stały, a następnie inwerter zamienia go na prąd przemienny — taki jak mamy w gniazdku.

Dzięki temu energia słoneczna może być wykorzystana do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w Twoim domu. Fotowoltaika jest opłacalna finansowo i przyjazna środowisku. Chroni przed podwyżkami cen prądu, a z pompą ciepła również cen paliw.

Co więcej, łącząc fotowoltaikę z magazynem energii możesz zyskać całkowitą niezależność i mieć prąd nawet podczas awarii sieci energetycznej.

Net-billing

Starsze instalacje ”magazynowały” nadwyżki w sieci energetycznej. Dla instalacji powstałych po 1 kwietnia 2022 r. sposób rozliczania nadwyżek z fotowoltaiki wygląda inaczej niż dla wcześniejszych instalacji.

Nowy system, tzw. net-billing polega na rozliczeniach finansowych. W depozycie, który zastępuje wirtualny magazyn energii, jest gromadzona kwota wynikająca z rozliczenia oddanej do sieci energii oraz energii z sieci odebranej. Kwota ta naliczana jest po odpowiednich stawkach:

  • cena sprzedaży energii elektrycznej z fotowoltaiki przez prosumenta do sieci to miesięczna stawka Rynkowej Ceny Energii (w skrócie RCEm)
  • cena zakupu energii elektrycznej z sieci to obowiązująca w danym roku taryfa za energię elektryczną (wg umowy jak mamy z operatorem)

Zakładając autokonsumpcję (czyli zużycie bieżące) w wysokości 25% produkowanej energii elektrycznej, nadwyżka energii z fotowoltaiki jest przez prosumenta przesyłana, czyli „sprzedawana” do sieci, ponieważ to właśnie tam następuje przeliczenie wartości metrycznej energii na wartość pieniężną i jej ewidencjonowanie na tzw. depozycie prosumenta. Z kolei w przypadku poboru energii z sieci, np. w nocy, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje, następuje jej „zakup” z dostępnych na depozycie środków. Za proces w całości odpowiedzialny jest sprzedawca energii, czyli operator, z którym prosument ma podpisaną umowę kompleksową.

Rozliczenie fotowoltaiki w systemie net-billingowym  to 12 miesięcy liczone od daty wprowadzenia energii.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu w Radio 90:

https://www.radio90.pl/moj-prad-5-0-fotowoltaika-na-nowych-zasadach-czy-to-sie-nadal-oplaca-material-sponsorowany.html